Lääke

PANADOL HOT 500 mg/annos jauhe oraaliliuosta varten (annospussi)12 kpl

Panadol Hot valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. 

Vaikuttava aine:
PARASETAMOLI
Pakkauskoko:
12 kpl
Markkinoija:
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
Tuote saatavilla heti
7,98 €

Panadol Hot valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. Sen vaikuttava aine on parasetamoli, jota on 500 mg yhdessä annospussissa. Jauhepussi liuotetaan kuumaan veteen.  Alle 18-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön lääkärin ohjeen mukaan.

  • Annospussin sisältö liuotetaan lasilliseen kuumaa vettä ja juodaan lämpimänä
  • Tavanomainen annos aikuisille on 1-2 annospussia 4-6 tunnin välein korkeintaan 3 kertaa päivässä
  • Suurin suositeltu vuorokausiannos on 3000 mg
  • Ei alle 18-vuotiaille ilman lääkärin määräystä
  • Jos oireet jatkuvat pitkään tai niitä esiintyy usein, tulee ottaa yhteyttä lääkäriin
  • Muita parasetamolivalmisteita ei tule käyttää yhtäaikaisesti yliannosvaaran vuoksi
  • Valmiste sisältää atsoväriaineita, jotka voivat aiheuttaa allergistyyppisiä reaktioita
  • Jos noudatat niukasti natriumia sisältävää ruokavaliota (esim. verenpainetauti), on hyvä muistaa, että yksi pussi sisältää 118 mg natriumia
  • Juoma maistuu mustaherukalta ja mentolilta. Panadol Hot on makeutettu aspartaamilla ja sakkaroosilla.
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  • Panadol Hotilla ei ole todettu yleisiä haittavaikutuksia suositelluilla annoksilla
  • Runsaan alkoholin käytön yhteydessä parasetamolivalmisteet saattavat vaikuttaa haitallisesti maksaan
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta
  • Panadol Hot valmistetta voi käyttää tilapäisesti ohjeen mukaisina annoksina raskauden ja imetyksen aikana
  • Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta